FC Tempo Praha

Představení FC Tempo Praha

V roce 1928 se skupince fotbalových nadšenců ze Lhotky, v té době čerstvě připojené k hlavnímu městu, po velkém úsilí podařilo zaregistrovat svůj fotbalový klub S.K. Lhotka.

"Tradice našeho klubu spočívá na ryze čestném a upřímném přátelství lidí, na jejichž kamarádství a lásce ke sportu byl klub založen," tak vzpomíná na události v roce 1928 "Kosmas" lhoteckého fotbalu, pan Oldřich Kapitán, ve svých zápiscích. Sepsal je, neboť "každý sportovní klub, ať již se v budoucnu dočká jakékoliv slávy, má nebo měl svoji tradici."

I s odstupem desítek let jeho slova platí. FC Tempo Praha je skromný klub, přesto si jeho historie zaslouží vzpomínku. Stejně tak jako ti, díky nimž fotbalový klub z časů velkostatkáře Schuberta přežil do dnešní doby.

Vždyť kolik jiných klubů, proti nimž lhotečtí fotbalisté v minulosti nastupovali, dnes najdeme již jen v historických ročenkách, kolik pražských celků zaniklo v dávných dobách a kolik nepřežilo společenské změny na konci minulého století.

Dnes je na nás, abychom dostáli odkazu zmiňovaného panem Kapitánem a snažili se, aby na Lhotce fotbal zůstal napořád především krásnou a podmaňující hrou, která přes smutek z občasných porážek přináší především radost.

Usilujme o fotbal v jeho nejčistší podobě, který se hraje fér a rozhoduje jen na hřišti, usilujme o klub, který je místem nejen sportovního vyžití, ale také setkání s přáteli. A hlavně místem, kde se budeme cítit dobře.

 

Areál
Tvoří jej dvě velká hřiště, jedno s přírodní a druhé s umělou trávou a umělým osvětlením, a menší hřiště s umělou trávou. Pro nejmenší děti byl u hřiště s umělou trávou vybudován dětský koutek a v areálu se nachází také workout a stan s posilovnou.

Jak potvrzuje i vyprávění o prvních letech existence našeho klubu, bylo jeho fungování od samého počátku bytostně spojeno s restaurací. Tu v sousedství našeho areálu najdete i nyní, Restaurace Tempo zve k příjemnému posezení.

V roce 2010 pak byl dokončen projekt nových šaten, včetně klubovny a dalšího zázemí.

Sportovní areál dnes k pravidelné přípravě využívají čtyři stovky malých i velkých Tempáků. Začněme od těch nejmenších...

Fotbalová školka
Sportovní příprava dětí předškolního věku je tempáckou specialitou. Funguje již od roku 2005 a nemalou měrou přispěla k rychlému návratu přípravek Tempa mezi nejlepší pražské týmy. Děti od čtyř do šesti let se na malém tréninkovém hřišti dvakrát týdně učí kamarádit s fotbalovým míčem, aby mohly, až trochu povyrostou, nastoupit k prvním zápasům.

Přípravka
V roce 2001 bylo na Tempu v této kategorii dohromady všehovšudy deset dětí. Tak hluboko klub od zlatých devadesátých let klesl. Více než stovka malých fotbalistů je rozdělena do pěti týmů. V kategorii mladších i starších přípravek se Tempo řadí k výkonnostně i početně nejsilnějším týmům Prahy a působí od roku 2011 v nejvyšších pražských soutěžích ve všech věkových kategoriích.

Žáci
Od sezony 2013/14 se všechny čtyři týmy účastní nejvyšší celostátní soutěže - žákovské ligy a divize a vedou si velmi úspěšně. Klub je držitelem statutu Sportovního střediska a sportovních tříd mládeže v rámci FAČR a MŠMT.

Dorost
Dorostenecké týmy se v roce 2010 vrátily mezi pražskou elitu, kde se postupně zabydlely a vychovávají fotbalisty pro A tým. Od začátku sezony 2017/18, po změnách v systému soutěží, hrály dorostenecké týmy Českou divizi dorostu, o rok později dokonce postoupily do České ligy dorostu.

Muži
Muži A nastupují v krajském přeboru, v dlouhodobém horizontu by klub rád premiérově nakoukl do divize. Muži B hrají o soutěž níže, v I.A třídě.

Ovšem nenechte se zmást, FC Tempo Praha, to nejsou pouze tréninky a zápasy malých či větších Tempáků. V klubovém kalendáři byste naši hned několik akcí určených pro širokou veřejnost i pro hráče jiných klubů.

Soutěžní dny FC Tempo Praha
Nouze naučila Dalibora hře na housle a fotbalisty Tempa pořádat akce pro děti z širokého okolí. Když bylo na počátku nového století na Tempu tak málo malých fotbalistů, že se na velikém škvárovém hřišti a v prázdných šatnách skoro báli, začal klub s pořádáním náborových akcí. Tak vznikla tradice sportovních dnů určených dětem bez ohledu na to, zda jsou či nejsou registrovány v některém fotbalovém klubu. Konají se pravidelně třikrát do roka pod názvy "Tempo v tempu", "Dětský sportovní den" a "Fotbalová abeceda".

Turnaje
Každý rok pořádá FC Tempo Praha velký turnaj starších a mladších přípravek. Tempo Cup se koná vždy poslední červnový víkend a účastní se jej přední týmy z celé republiky. 

Čarodějnice, Mikuláš a Ples 
Fotbalisté Tempa se ovšem umí bavit také jinak. Příležitostí je ostatně během roku spousta a příjemná hospůdka na Tempu k tomu přímo vybízí. Ale jsou i jiná místa. Volné prostranství vedle tréninkového hřiště je například dějištěm tradičního pálení čarodějnic a v prosinci se příznivci a fanynky Tempa scházejí v Kulturním centru Novodvorská na Tempáckém plese. Jeho součástí je, vedle četných tanečních kreací, také vyhlášení nejlepších hráčů jednotlivých týmů. Nejmenší hráči naopak bývají tradičně oceněni při Mikulášské besídce. FC Tempo Praha, z.s.

Rok založení: 1928
Klubové barvy: červená, žlutá a bílá
Názvy klubu:
S.K. Lhotka (1928 - 1930),
Olympia Praha XV (1930 - 1932),
S.K. Lhotka (1932 -1934),
A.F.K. Zátiší (1934 - 1948),
Sokol Lhotka (1948 - 1978),
TJ Tempo Praha (1978 - 1990),
FC Tempo Praha (1990 - )

Největší úspěchy:
Muži - 4. místo v Pražském přeboru (2005/06), (2022/23)
Muži - Vítěz Poháru PFS (2012/13), (2022/23)
Účast v České lize žáků (1991 - 1996), (2013 - 2023)
Účast v České lize dorostu (2019 - 2023)