Nedělní zápas Benfiky v Dolních Měcholupech se již od počátku nevyvíjel dobře a Tempo po zásluze prohrálo 2:5. Jako zlomový se ukázal moment, kdy z utkání po sedmnácti minutách odstoupil matador Jiří Valášek. Oficiální verzí bylo zranění. Jak jsme však záhy zjistili, Jirka odstoupil kvůli zájmu médií o něj a touze stát se slavným. Jirku se totiž rozhodl oslovit server Podnikatel.cz a vzhledem k tomu, že redaktor serveru nemohl jindy než v neděli odpoledne, se Jirka odhodlal k hanebné lži. Místo aby pomáhal svým spoluhráčům na hřišti, poskytl v dolnoměcholupské kantýně rozhovor. Vzhledem k tomu, že o zápase není moc co psát přetiskujeme aspoň úryvky Jirkovy slavné anabáze:
Jakmile se podnikatel rozhodne pro provoz restaurace, je závislý především na správném výběru místa provozování své živnosti. Tuto situaci nemusel řešit Jiří Valášek. Svou provozovnu získal na základě výběrového řízení, které pořádal fotbalový klub. Jeho hospoda tak stojí ve sportovním areálu v dostatečné vzdálenosti od okolních domů, přesto se však pochopitelně nevyhnul poplatkům za pronájem prostor. "Rád bych potenciálním zájemcům o podnikání v oboru poradil, aby začínali ve vlastních prostorách, pokud to jen trochu bude možné. Výdaje za nájem obyčejně tvoří zásadní částku v nákladech na provoz hospody, navíc se nevracejí do podnikání, ale jdou do cizí kapsy," řekl serveru Podnikatel.cz Jiří.
"Podnikatel by měl o úpravě provozovny vždy ještě před jejím započetím diskutovat právě s krajskou hygienickou stanicí, požárníky, ale i stavebním úřadem. Lepší je si vyjasnit dopředu představy obou stran – podnikatele i úřadů," uvedl Jiří. Samotné kolaudační rozhodnutí a závěrečná prohlídka je pak v případě bezzávadnosti hospody otázkou několika desítek minut.
Investice v začátcích podnikání: Jiří si nechal vypravovat kalkulaci na plánované úpravy provozovny, která nakonec reálným nákladům skutečně odpovídala. Ostatní náklady týkající se přímo zařízení se odvíjejí od velikosti restaurace. "V menších provozovnách vám hygiena nemusí povolit vaření či bourání masa, protože na to musí být speciálně oddělený prostor," uvedl Jiří.
Zásobování restaurace dodavateli se odvíjí jednoznačně od denního počtu vydaných jídel. Ve své hospodě tak Jiří zpracovává pouze smažené polotovary a menší jídla, která jsou na úpravu rychlá. V jeho podniku by prý ani jiný druh jídel žádaný nebyl, přesto však má 4 až 5 dodavatelů (mražené jídlo, pivo, alkohol). Orientuje se tak především na výčep piva a prodej alkoholu.
Co se týče inventur, vše si Jiří hlídá sám a jednou týdně spotřebu alkoholu a jiných surovin ve spolupráci se zaměstnanci zaznamenává. Zaměstnává pouze dvě číšnice a je tak pro něj poměrně snadné ohlídat si vše potřebné.
Pivo jde v Česku zkrátka na dračku. Zapráší se po něm jak v menší hospůdce, tak i v luxusní restauraci v centru města. Jak je to s jeho dodavateli a smlouvou s odběratelem? Podle Jiřího je na českém trhu o zásobování hospod mezi dodavateli velký boj. "Dobré je s pivovarem jednat hned při zakládání hospody, podnikateli to může přinést hezké finance například na zařízení," řekl našemu serveru Jiří. Zpravidla se dodavatelské smlouvy s pivovary uzavírají na 5 let, vše závisí na výtoči a atraktivitě restaurace. Menší hospoda si tak může svým souhlasem s dodavatelem piva přijít na cca 300 000 Kč. Pivovar se také samozřejmě postará o reklamní předměty jako zástěry, pivní tácky, apod."
Zdroj: podnikatel.cz